Karantina Günleri / Kararlar

Tam 35 gündür evdeyiz. Artık sıkılmaya ve iyice söylenmeye başladım. Hatta pms döneminde olduğumdan olsa gerek herkese sinir olmaya ve yakıp yıkmaya meyilli hallerdeyim. Aman yaklaşmayın! Her gün aynı enerji ile uyanamıyor insan daha 3 gün önce evde Uğur ile Leslie Sansone eşliğinde son ses "walk at home"lar yapıyorduk. Kekler tarifler filan gırla. Çok güzel kumpir yapmıştık mesela ilk defa. Ama şimdi adeta 500 days of Summer'daki siyah beyaz günler gibiyim.
Negatif, somurtkan, aksi ve yalnız hisseden bir keçi. İtiraf ediyorum ki sosyal medya bu süreçte beni belki bazı kişilere göre daha negatif etkilemeye başladı. Eskiden çalışıyordum ve gündüz zaten vaktim olmuyordu, akşamları da kendime vakit ayırıyordum filan. Elbette bakıyordum yine ama şimdiki gibi sürekli değil. İnstagram ve twitterda yaptığım scroll'lar midemi bulandırmaya başladı artık. İnfluencerlardan ve hala Trendyol reklamı verenlerden bahsetmiyorum bile. Zaten sürekli evdesin neden o kıyafet ve ayakkabıyı alıyorsun yazık değil mi kargoculara.(Yine içimdeki yargılayıcı ses!) Sonra bir de canlı yayın çılgınlığı var. Evet başlarda bana da keyifli geldi ve bir iki tanesine katıldım ama instagramı açtığımda bir sürü kişinin aynı anda canlı yayında yoga dersi vermesi aynı ses tonları, aynı cümleler çok çok fazla gelmeye başladı. Çok fazla şeye maruz kaldım galiba bu süreçte marketten yetmeyecek diye korkup gereğinden fazla alışveriş yapmak gibi.

Öncelikle takip ettiğim insanları kesinlikle eleyeceğim hatta belki bir süreliğine sosyal medya diyeti yaparım.(instagram)
Sonrasında ise aldığım bir diğer karar bazı günler umutsuz, üzgün, tembel hissetmeyi kabullenmek. Güçlü durmak zorunda olmadığımı, inişler çıkışlar yaşamanın normal olduğunu ve kimse gibi olmak zorunda olmadığımı kendime hatırlatmak ve kendime şefkat göstermeyi ihmal etmemek.
En doğru, en iyi, en güzel diye bir şey olmadığını unutmamak. Ben genelde duygusal düşüşler yaşadığım zaman gerçek anlamda düşüyorum ve bir anda kendimi dünyanın en mutsuz, yalnız insanı gibi hissetmeye başlıyorum ve çevremdeki kişilere karşı da aşırı yargılayıcı oluyorum. Sevdiğim insanlardan bile uzaklaşıyorum, her şey bana kasıtlı yapılmış gibi gelmeye başlıyor. Ancak şimdi bunları farkediyorum ve gerçek olmadığını biliyorum yani şu anda hissettiğim şeyler gerçek değil sadece benim düşüncelerim. DÜŞÜNCE. Don't forget this!
Neyse kararlara dönecek olursam aldığım 3. karar rutinlerin ve uyguladığın bir planın olsun. Yani ajanda kullanmaya geri dön ve rutinlerini en azından sana iyi gelen birkaç rutini devam ettir. Yoksa da bir rutin oluştur. Her gün 20 dk bile olsa evde yürümek, yoga yapmak canın ne isterse mesela.
Bir de karantinadan çok önce aklıma koyduğum ve başlamak üzere olduğum eğitimler vardı ancak bu süreçte her yer kapatıldığı için o eğitimleri de evde online almaya karar verdim. Satın aldım ama öyle kenarda başlanmak üzere bekliyor. Kendi hayatıma dönüp en azından hedeflerim için küçük de olsa bir adım atmaya başlamak da 4. kararım olsun.

Bu yazının buraya kadarki kısmını geçen hafta yazmıştım ve birkaç günden beri o ruh halimden eser yok. Bu aralar da böyle olmayı kabulleniyorum diyelim. :)
Bu süreçte en istikrarlı sürdürdüğüm ve bana en iyi gelen şeylerden biri Mindfulness koçum Ezgi ile konuşmak. Yaşadığım şeylerde farkındalığımın artması konusunda bana desteği büyük.
Onun dışında insanın ailesinin ve sevdiklerinin sağlıklı olması da şu sürece katlanmayı çok daha mümkün kılıyor.
Bu yazıyı yayınlayacağım artık evet yazının başındaki hislerimin esamesi okunmasa bile geriye dönüp baktığımda ve benzer bir düşüş yaşadığımda bu sürecin geçiciliğini hatırlatır bana ve size de. :)
Sevgiler
Mutlu keçi!

Yorumlar

 1. Bu günlerde herkes bir duyu değişimi oluyor galiba. Bir gün her şey güzel, kendimi gayet iyi hissederken; başka bir gün mutsuz, sıkılmış, tripli bir ergen gibi oluyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hayatımın en git gelli ruh hallerini yaşadığım dönemi galiba bakalım bize neler öğretecek. :)

   Sil
 2. Tam aman pms dönemindeymiş çok da üstüne gitmeden akıl verir gibi gözükmeden bunun geçici olacağını nasıl yazarım diyordum ki bir kaç gün geçmiş de o ruh hali gitmiş bile (: olur öyle arada, öze dönmek iyidir, ruhta yük biriktikçe insan sıkışır eleme ihtiyacı hasıl olur. Önemli olan neticeyi mutlu görmek (:

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir yaklaşım o ya doğru dedin kesinlikle biriken yüklerin etkisi. bu insanı zaman zaman yoruyor aslında anında müdahale eden ve tepkisini dile getiren biri olmak bazen daha iyi içte biriktirmek yerine. Neyse bir şekilde deşarj oluyoruz hepimiz. :)

   Sil
 3. Çok mutluyum ben evde olmaktan. Özlemiştim evimi :)
  Ben de bazı kararlar aldım, inşallah uygulayabilirim.

  "Bir de karantinadan çok önce aklıma koyduğum ve başlamak üzere olduğum eğitimler vardı ancak bu süreçte her yer kapatıldığı için o eğitimleri de evde online almaya karar verdim. Satın aldım ama öyle kenarda başlanmak üzere bekliyor. Kendi hayatıma dönüp en azından hedeflerim için küçük de olsa bir adım atmaya başlamak da 4. kararım olsun." Nasıl kurslar bunlar ? Ben de istiyorum da nasıl oluyor, bilgi alabilir miyim ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. geç yanıtım için kusura bakmayın. udemy üzerinden satın aldığım eğitimler bunlar. istediğiniz zaman erişim sağlayabiliyorsunuz. türkçe ingilizce istediğiniz şekilde ve birçok konuda var. :)

   Sil
 4. Yazdıklarınızın neredeyse hepsini ben de yaşıyor gibiyim. İnişler çıkışlar, karantinanın ilk günlerindeki ve son günlerindeki ruh hali, sosyal medya çöplüğü... Bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyoruz ev en güvenli alanımız olsa da.. ne çelişki ama değil mi? İnsanoğlu çok tuhaf gerçekten :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. insan daima öğreniyor-muş. bu süreç de bana çok şey öğretti en çok da kendim hakkında yeni farkındalıklar. :)
   sosyal medya insanı bazen dışa odaklı hale getiriyor özünden uzaklaştırıyor o aşamada bunu farkedip görmek önemli sanırım.

   Sil
 5. Hi :) This post is very interesting
  I am following you and invite you to me
  https://milentry-blog.blogspot.com

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Popüler Yayınlar